100-lecie Kobiet w Policji
26 lutego 2025 roku przypada setna rocznica utworzenia Policji Kobiecej w Polsce. Dokładnie sto lat temu, 26 lutego 1925 roku, minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzenie tej formacji, a już 15 kwietnia 1925 roku w Warszawie rozpoczął się pierwszy kurs dla policjantek, który ukończyło 30 kobiet. Ich główne zadania koncentrowały się na walce z nierządem, sutenerstwem oraz handlem żywym towarem.
Obecnie w polskiej Policji służy ponad 38 tysięcy kobiet, w tym 20 215 policjantek, 9627 pracownic Korpusu Służby Cywilnej oraz 8346 pracownic cywilnych. Najwięcej z nich pełni służbę w pionie prewencji (prawie 11 tysięcy), w pionie kryminalnym pracuje około 8 tysięcy policjantek, a w służbie wspomagającej ponad 1300 mundurowych. W Komendzie Powiatowej Policji w Żarach od wielu lat służbę pełnią Policjantki. Obecnie jest ich 47, w tym w KPP w Żarach- 31, na podległych posterunkach- 5 i w Komisariacie Policji w Lubsku- 11. Ich wkład w rozwój formacji jest nieoceniony – od służby patrolowej, przez piony kryminalne, prewencyjne, ruchu drogowego, aż po stanowiska kierownicze.
Historia kobiet w polskiej Policji to opowieść o determinacji, odwadze i profesjonalizmie. Od momentu powstania Policji Kobiecej w 1925 roku, poprzez trudne lata II wojny światowej i okres powojenny, aż po współczesność, kobiety odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Ich wkład w rozwój i funkcjonowanie Policji jest nieoceniony, a obchody 100-lecia są doskonałą okazją do uhonorowania ich zasług oraz podkreślenia roli, jaką pełnią w strukturach polskiej Policji.
Z okazji 100-lecia służby kobiet w Policji składamy wyrazy uznania i wdzięczności wszystkim funkcjonariuszkom oraz pracowniczkom cywilnym, które każdego dnia z zaangażowaniem i profesjonalizmem dbają o bezpieczeństwo obywateli.
Dziękujemy za służbę, profesjonalizm i determinację.