Aktualności

Uważaj na linki, w które musisz kliknąć, aby odebrać płatność za sprzedany towar lub chcesz dokonać płatności

Data publikacji 05.06.2024

Policjanci przestrzegają przed działaniem oszustów w internecie. Ich ofiarami mogą stać się nie tylko kupujący, ale również sprzedający rzeczy na portalach aukcyjnych. Pozostańmy czujni i uważajmy na wszelkiego rodzaju linki.

Wystawiasz drobne rzeczy na sprzedaż i nawet nie pomyślisz, że ktoś może cię oszukać. Uważaj, oszuści działają w sieci, przez nich możesz stracić swoje oszczędności. Zamiast zyskać kilka złotych, możesz stracić kilka tysięcy. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu żarskiego, która na jednym z portali aukcyjnych wystawiła drobną rzecz na sprzedaż, za kilkadziesiąt złotych. Otrzymała wiadomość sms, że rzecz ta została sprzedana i należy kliknąć w link, aby odebrać płatność. Po chwili pojawia się kolejna informacja, że wystąpił błąd i trzeba skontaktować się z konsultantem. Później wszystko potoczyło się szybko, a kobieta wykonując polecenia konsultanta i zatwierdzając transakcje zorientowała się, że ktoś wypłacił z jej konta 9 tysięcy złotych. Inny przypadek dotyczył mężczyzny, który poza aukcją wpłacił zaliczkę na zakup kamery, jednak po jej wpłacie kontakt ze sprzedającym był niemożliwy, a towar nie został wysłany. To tylko dwa przypadki z ostatnich dni, a takich pokrzywdzonych jest o wiele więcej. Pozostańmy czujni, żeby nie dać się oszukać.

Kupując lub sprzedając towar przez internet, przestrzegaj kilku poniższych wskazówek, aby ograniczyć ryzyko stania się ofiarą oszusta:

-nie klikaj żadnych odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,

-nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,

-przed zatwierdzeniem kodu Blik sprawdź kwotę jaką zatwierdzasz,

-wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym – skorzystajmy z niego,

-unikajmy zakupów poza aukcją,

-nie podawaj swoich osobistych danych, ani haseł

-nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych.


 

Powrót na górę strony