Aktualności

Policjanci z żarskiej komendy oraz uczestnicy ,,Motocyklowego Rajdu Weteranów" uczcili pamięć poległego na misji funkcjonariusza.

Ponad 25 lat temu na misji Organizacji Narodów Zjednoczonych, w Bośni i Hercegowinie zginął żarski policjant podkomisarz Andrzej Buler. Aby uczcić jego pamięć funkcjonariusze z żarskiej komendy, rodzina oraz uczestnicy ,,Motocyklowego Rajdu Weteranów" chwilą ciszy oraz modlitwą oddali mu cześć.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to polskie święto obchodzone 29 maja. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. W związku z obchodami tego święta, Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa po raz kolejny realizuje projekt ,, Motocyklowy Rajd Weteranów " , w tym roku przypada jego piąta edycja. Ideą przedsięwzięcia jest odwiedzenie przez motocyklistów grobów poległych na misjach zagranicznych żołnierzy, policjantów i funkcjonariusza SOP w całej Polsce.

W poniedziałek (3 czerwca ) policjanci z żarskiej komendy wspólnie z uczestnikami ,,Motocyklowego Rajdu Weteranów" odwiedzili grób świętej pamięci podkomisarza Andrzeja Bulera, na którym zapalili znicze oraz chwilą ciszy i modlitwą uczcili pamięć po poległym. Funkcjonariusz stracił życie podczas pełnienia obowiązków służbowych 17 września 1997 roku w katastrofie helikoptera Organizacji Narodów Zjednoczonych. W poniedziałkowej uroczystości uczestniczyła również Pani Czesława Buler, wdowa po poległym policjancie, a także Przedstawiciele 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej : Weterani z 11 Batalionu Dowodzenia na czele z dowódcą podpułkownikiem Ireneuszem Miką, przedstawiciele 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, 11 Pułku Logistycznego, kapelan podpułkownik Karol Sopociński, podpułkownik w stanie spoczynku Krzysztof Polusik ze Stowarzyszenia 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej

Podkomisarz Andrzej Buler służbę pełnił między innymi w żarskiej komendzie. Od 1992 roku był trzykrotnie delegowany do grupy policyjnej polskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ w byłej Jugosławii. Oddany służbie, wykazywał się odwagą godną podziwu i opanowaniem w dramatycznych sytuacjach. Uczestniczył w negocjacjach pomiędzy walczącymi stronami. Narażając życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych, uchodźców i osób wysiedlonych. Zorganizował ewakuację 110 studentów zagranicznych z Sarajewa w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach. W dniu 17.09.1997 roku, wykonując obowiązki służbowe na terenie Bośni-Hercegowiny, poniósł śmierć w katastrofie helikoptera ONZ.

Za poświęcenie, ofiarność i odwagę odznaczony był dwukrotnie brązowym medalem ONZ za służbę w oddziale ochrony ONZ (unprofor) oraz wyróżnieniem dowódcy i listem pochwalnym komisarza wojskowego. Ponadto był odznaczony medalem "za zasługi dla obronności kraju" i "złotym krzyżem zasługi". Cześć Jego Pamięci!

 

W tym dniu policjanci oraz uczestnicy ,,Motocyklowego Rajdu Weteranów" oddali hołd poległym podczas II Wojny Światowej żołnierzom, zapalili znicze na grobie nieznanego żołnierza . Pomnik na żarskim cmentarzu powstał z inicjatywy między innymi Stowarzyszenia 42. Pułku Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej.

  • motocykliści i policjanci idą ścieżką
  • policjanci i uczestnicy rajdu oraz rodzina
  • Żołnierze przy grobie
  • motocykliści przekazują życzenia wdowie po poległym policjancie
  • policjanci i uczestnicy rajdu
  • policjanci przed grobem nieznanego zołnierza
  • Zołnierze przy grobie
  • motocykliści idą ścieżką
  • motocykliści jadą na motorach
  • zdjęcie portretowe policjanta poległego na misji
Powrót na górę strony