Kiedy temperatura spada poniżej zera, nie zapominajmy o bezdomnych. Policjanci w trosce o ich los kontrolują parki i pustostany.
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych, samotnych i schorowanych. Niskie temperatury szczególnie w nocy mogą być dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Policjanci pod szczególnym nadzorem mają miejsca takie jak parki, czy pustostany, aby zapobiegać tragicznym w skutkach wychłodzeniom.
Pozostańmy czujni szczególnie w tych nadchodzących miesiącach. To zazwyczaj w styczniu i w lutym temperatura spada poniżej zera, a zagrożenie wychłodzeniem wzrasta. Nie bądźmy obojętni. Policjanci w okresie zimowym każdego roku pod szczególnym nadzorem mają miejsca takie, jak parki, pustostany, przystanki autobusowe , dworce kolejowe. W działania zaangażowani są wszyscy policjanci, a w szczególności dzielnicowi. Posiadają oni największą wiedzę, gdzie takie osoby mogą przebywać. Współpracują w tym zakresie z ośrodkami pomocy społecznej, wzajemnie wymieniając się informacjami. W ostatnim czasie dzielnicowi z żarskiej komendy wspólnie z ratownikami z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Żary sprawdzali pustostany, altany, parki oraz wszystkie inne miejsca w, których mogą przebywać osoby bezdomne.
Kiedy temperatura oscyluje w okolicy zera, zagrożenie wychłodzeniem wzrasta. Spadki temperatury, szczególnie w nocy stanowią dla osób bezdomnych poważne niebezpieczeństwo. Także osoby nietrzeźwe są narażone na utratę życia lub zdrowia poprzez wychłodzenie organizmu. Szczególnej uwagi wymagają osoby starsze, które mieszkają samotnie. Jeśli znamy takie osoby, to zainteresujmy się ich losem, sprawdźmy i spytajmy, czy nie potrzebują naszej pomocy.
Jeżeli znamy miejsca przebywania osób bezdomnych powinniśmy powiadomić o tym policjantów. W tym celu możemy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Policjanci sprawdzą każde takie zgłoszenie.Skorzystać możemy także z bezpłatnej infolinii uruchomionej przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego: 800 109 160, pod tym numerem można uzyskać informację o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.