Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kim są ,,niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" ? - to piesi i rowerzyści. Policjanci prowadzą działania ,,NURD" w trosce o ich bezpieczeństwo.

Data publikacji 31.01.2023

Lubuscy policjanci podczas dzisiejszych działań ,,Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego" przypominają pieszym, rowerzystom, a także kierowcom o bezpiecznych zachowaniach . To grupa, która jest szczególnie narażona na urazy podczas zdarzeń drogowych.

Lubuscy policjanci rozpoczęli dziś (31.01) wojewódzkie działania pod nazwą ,, NURD". Funkcjonariusze w szczególności zwracają uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych. Wsiadając za kierownicę pamiętajmy zatem, że pieszych nie chroni karoseria pojazdu, a w przypadku kontaktu z samochodem narażeni są na utratę zdrowia, często nawet życia. Szczególnie teraz zimą, kiedy nawierzchnia bardzo często bywa śliska łatwiej może dojść do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Dlatego zwolnijmy zbliżając się do przejścia, nie hamujmy gwałtownie, zachowajmy bezpieczny odstęp od pojazdu przed nami i przede wszystkim stosujmy się do przepisów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przypominają także pieszym o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon, czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię. Jedną z ważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem są odblaski. Umieszczone na kurtce w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo pieszych. Mały odblask może uratować życie, bo sprawi, że kierowca odpowiednio wcześniej nas zauważy i w porę zareaguje.


 

Podczas spotkań w szkołach policjanci przypominają o bezpiecznych zachowaniach, my również pamiętajmy o tym, że dziecko:

- w drodze do i ze szkoły ma obowiązek iść chodnikiem, w przypadku ulicy bez chodnika, zawsze poboczem po lewej stronie drogi, a gdy go nie ma – lewą stroną drogi,

- powinno przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach do tego przeznaczonych czyli na przejściach dla pieszych,

- w przypadku przejść z sygnalizacją świetlną, dozwolone jest przejście tylko gdy świeci zielone światło, zaś gdy nie ma sygnalizatora powinno wykonać następujące czynności: spojrzeć w lewo, później w prawo, ponownie w lewo i gdy nic nie jedzie, może bezpiecznie przejść przez jezdnię,

- nigdy, nawet w miejscach dla pieszych, nie może wchodzić na jezdnię przed jadącym pojazdem, a oczekując na możliwość przejścia, nie powinno stać za blisko jezdni,

- na przejściach z wysepką powinno się na niej zatrzymać, aby ponownie upewnić się przed wkroczeniem na drugi pas ruchu,

- nie może wchodzić na jezdnię zza stojącego lub ruszającego pojazdu,

- nie powinno przebiegać przez jezdnię oraz bawić się w jej pobliżu.

Niechronieni to także rowerzyści, oni także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto, żeby zakładali kamizelki odblaskowe i przede wszystkim zaopatrzyli swoje jednoślady w odpowiednie oświetlenie. Powinni pamiętać również, że:

  • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

  • Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

  • Rowerzysta może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli:

  • - opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

  • - szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

  • - warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Powrót na górę strony