Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotykamy się ze społeczeństwem i rozmawiamy o bezpieczeństwie- debata w Żarach

O bezpieczeństwie warto rozmawiać i przypominać o zachowaniach, które pozwolą ustrzec się przed działaniem oszustów. Warto także wysłuchać głosu mieszkańców o miejscach, które ich zdaniem powinny znaleźć się pod kontrolą Policji. W tym celu zorganizowano debatę w Żarach.

We wtorek (20 listopada) w sali Urzędu Miejskiego w Żarach odbyła się debata ewaluacyjna przedstawicieli żarskiej Policji oraz mieszkańców. Celem spotkania było poinformowanie uczestników o sposobie realizacji wniosków i ustaleń, które zapadły podczas spotkań w dniach 5 i 15 marca 2018 r. Wówczas mieszkańcy wskazywali miejsca, które ich zdaniem powinny znaleźć się pod kontrolą Policji. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócenia ładu i porządku, do których dochodziło najczęściej w okresie wiosenno-letnim. O realizacji tych zadań opowiedzieli dzielnicowi mł.asp. Marcin Jeleń , mł.asp. Dariusz Karbowski oraz sierż. szt. Tomasz Dąbrowski. Na wstępie policjanci przedstawili w jakich rejonach pełnią służbę oraz zadania priorytetowe, a następnie wskazali jakie działania podjęto, aby wyeliminować problemy. Realizację wniosków dotyczących zadań związanych z ruchem drogowym przedstawił p.o. Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego mł. asp. Tomasz Paszkowski. Opowiedział on także o ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze, właściwego korzystania z przejść dla pieszych, zakładania odblasków, kiedy jest już ciemno.

Mówiąc o bezpieczeństwie i możliwościach informowania Policji o miejscach, których bezpieczeństwo jest zagrożone nie można pominąć narzędzia wykorzystywanego przez Policję w całej Polsce. O aplikacji ,,Moja Komenda" oraz ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa" mówił podinsp. Sebastian Wojciechowski Naczelnik Wydziału Prewencji. Przedstawił jakie rodzaje zagrożeń za pomocą mapy najczęściej są zgłaszane na terenie powiatu żarskiego. Przekazał jak w prosty i szybki sposób wskazać na mapie miejsce ich występowania . Uczestnicy mogli zapoznać się z tematem dotyczącym środków odurzających oraz psychotropowych. Do tego wykorzystano między innymi walizkę zawierająca atrapy narkotyków, zakupioną w ramach projektu Polsko - niemieckiego „Nie dla narkotyków - zwiększenie skuteczności policji w zakresie przeciwdziałania przestępczości narkotykowej na terenie przygranicznym polsko - niemieckim” nr PLSN.04.01.00-02-0001/15 współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska - Saksonia 2014 – 2020. Kom. Aneta Berestecka przekazał informacje o sposobach działań oszustów, a także przekazał kilka zasad , których przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo zarówno podczas zakupów przez internet, jak również w kontakcie telefonicznym z nieznajomymi. W spotkaniu uczestniczyły ekspertki bankowe pani Urszula Paszkot oraz Maria Bańbura, które opowiedziały o bezpieczeństwie w sferze bankowej. W części poświęconej dyskusji zgromadzeni zadawali pytań oraz wskazywali miejsca, które ich zdaniem powinny znaleźć się pod kontrolą Policji.

              Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał policyjny informator narkotykowy oraz odblaski (zakup odblasków sfinansowany został ze środków otrzymanych od Gminy Żary o Statusie Miejskim). Spotkanie na, które licznie przybyli mieszkańcy Żar umilił zespół muzyczny. Dziękujemy uczestnikom za przybycie oraz podzielenie się swymi spostrzeżeniami, dziękujemy także Przewodniczącej Miejskiej Rady Seniorów pani Irenie Marciniak, która włączyła się w organizację debaty.

Powrót na górę strony