Trzeźwy kierowca -działania żarskiej drogówki
Policjanci żarskiego ruchu drogowego przeprowadzili działania ,,Trzeźwy kierowca|” . W ciągu niecałej godziny trzech kierowców straciło prawo jazdy. Mężczyźni znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu. Celem prowadzonych tego typu działań jest poprawa bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.
W czwartek (25 stycznia ) policjanci z żarskiego ruchu drogowego przeprowadzili działania pn. ,,Trzeźwy kierowca”. Dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego są kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu. Dlatego bardzo ważną kwestią jest nie dopuszczenie takich osób, aby kierowały pojazdami, oraz eliminowanie ich z ruchu drogowego. Mundurowi w białych czapkach w tym celu prowadzą liczne kontrole stany trzeźwości. W czwartkowe popołudnie w przeciągu niecałej godziny funkcjonariusze nie dopuścili do dalszej jazdy trzech mężczyzn, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Kontrole prowadzone były na ul. Wojska Polskiego w Żarach. Pierwszy wpadł kierujący samochodem marki Audi A4, 27-letni mieszkaniec pow. żarskiego. Mężczyzna miał ponad pół promila alkoholu. Kierujący pojazdem marki Opel astra, 61-letni mieszkaniec Żar miał 0,30 promila alkoholu. Kierujący Skodą Octavią, 54-letni żaranin miał 0,32 promila alkoholu w organizmie. Wszyscy mężczyźni stracili prawa jazdy.
Zgodnie z art. 178a. § 1 kodeksu karnego-kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zgodnie z art. 87§ 1 kodeksu wykroczeń- kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny.
Użycie alkoholu – w polskim prawie (zgodnie z art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Stan nietrzeźwości -powyżej 0,5 ‰ lub powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.