Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądźmy bezpieczni nad wodą

Data publikacji 14.08.2015

Policja na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych  inicjuje i realizuje działania profilaktyczne. W tym celu m.in. regularnie poddawane są kontroli akweny wodne zarówno te niestrzeżone jak i strzeżone.

Odpoczynek nad wodą to przyjemna rzecz, szczególnie gdy na dworze upał. W atmosferze wakacji jednak łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem.

Na wypoczynek należy wybierać strzeżone kąpieliska. Ważne jest to, iż bez względu na umiejętności pływackie nie wolno oddalać się od wyznaczonego przez boje pola. Pływanie w obrębie takiego miejsca zapewnia w ciągu dnia obserwację przez pełniących dyżur ratowników WOPR.

Należy także zwracać uwagę na innych kąpiących się, być może zdarzy się tak, iż ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. W takim wypadku ważna jest ocena sytuacji. Podstawą jest ustalenie, w jaki sposób można pomóc i czy dla nas jest to bezpieczne. W przypadku konieczności należy wezwać na pomoc ratownika bądź poprosić o to osobę, która znajduje się blisko nas.

Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.

4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.

5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

6. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. 

7. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

Powrót na górę strony