Przestrzegamy przed oszustami !
Decydujesz się wpuścić do mieszkania obcą osobę? Zachowaj czujność, chwila nieuwagi i możesz stracić swoje oszczędności. Historie jakie oszuści opowiadają pokrzywdzonym to tylko pretekst, aby wejść do naszego domu i zabrać nasze oszczędności.
Oszuści, żeby wejść w posiadanie naszych oszczędności, wymyślają przeróżne historie. Podają się za policjantów, pracowników poczty, gazowni, energetyki, czy ubezpieczycieli. Opowiadają nam historie, które wydają nam się bardzo wiarygodne, a wszystko po to, aby ustalić czy mamy oszczędności, a następnie wejść w ich posiadanie.
W miniony piątek /22.07/ w godzinach porannych do mieszkania jednej z mieszkanek Złotnika bez pukania weszła kobieta o ciemnej karnacji, krępej budowy ciała, w średnim wieku. Zapytała pokrzywdzoną, czy ta nie posiada przypadkiem starego żelazka do odsprzedania. Następnie rozpoczęła rozmowę o klątwach i chorobach, które mogą ją spotkać. Oświadczyła, że może zdjąć klątwę, ale do tego będą potrzebne oszczędności. Podczas wróżenia zawinęła gotówkę w ubrania pokrzywdzonej informując, że muszą one pozostać na szafie przez dwa dni. Oszustka niepostrzeżenie schowała gotówkę i oddaliła się. Tego samego dnia, po kilku godzinach od zdarzenia, pokrzywdzona zaniepokojona sprawdziła zawiniątko, jednak oszczędności już nie było.
Apelujemy kolejny raz o ostrożność w kontakcie z osobami obcymi! Oszuści wykorzystują nasze dobre serce, uczciwość lub nieszczęście, które nas spotkało i okradają nas z oszczędności.
O każdej próbie lub oszustwie należy, bez zbędnej zwłoki poinformować policję dzwoniąc na bezpłatny numer 112 lub 997. Zgłoszenie natychmiast po zdarzeniu zwiększa szanse na szybkie zatrzymanie oszustów.
Pamiętaj!
- jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania nie pozostawiaj go ani na chwilę samego
-nie przekazuj żadnych pieniędzy, nawet na chwilę osobom, które chcą tobie powróżyć
-nie przeprowadzaj żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami
-nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy- oszczędności lepiej umieścić w banku
-podczas wizyt pracowników instytucji, żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość ( najlepiej zanim go wpuścisz do mieszkania, wykonaj telefon do instytucji w , której podaje , że pracuje)
-podczas porządkowania grobów na cmentarzu, pobytu w kościele czy kaplicy torebki trzymaj zawsze przy sobie.