Dzień Bezpiecznego Internetu DBI 2015
Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony jest 10 lutego, pod hasłem przewodnim: ,,Razem tworzymy lepszy świat”. Z tej okazji policjanci z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii żarskiej komendy spotykają się z dziećmi oraz rodzicami i rozmawiają o bezpieczeństwie w sieci.
Takie spotkania odbyły się już z rodzicami w Szkole Podstawowej nr 8 w Żarach. Rodzice dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na ich dziecko w sieci, jak zapobiegać i jak radzić sobie z agresją w internecie. W spotkaniu uczestniczyli również terapeuci. Spotkania z uczniami zaplanowane zostały do 13 lutego.
Hejtowanie nie jest zjawiskiem, którego źródła należy szukać w naturze internetu. Młodzi ludzie uczą komunikować się w realu, głównie w domu. Rola rodziców lub opiekunów w modelowaniu zachowań dzieci jest kluczowa.
Jesteś rodzicem lub opiekunem? Sprawdź, co możesz zrobić?
- Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak korzysta z Internetu i jakie obowiązują w nim zasady.
- Staraj się nauczyć je szacunku do innych tak, by nie obrażało użytkowników Internetu, nie przyłączało się do hejtu oraz nie było obojętne na przemoc w stosunku do innych.
- Staraj się także rozmawiać o inności i różnorodności tak, by twoje dziecko potrafiło podchodzić do innych z tolerancją i zrozumieniem.
- Poinformuj dziecko, że to, co publikuje w sieci nigdy nie jest w pełni anonimowe. Zawsze można dotrzeć do autora komentarza lub wpisu.
- Przekonaj dziecko, by informowało Cię o zauważonych przejawach mowy nienawiści lub hejterstwa.
- Naucz je krytycznego podejścia do komentarzy w Internecie. Niektórzy publikują kontrowersyjne komentarze tylko po to, by wywołać agresję i falę oburzenia.
- Zainteresuj szkołę scenariuszem zajęć dotyczących agresji werbalnej w Internecie i zachęć nauczyciela do przeprowadzenia ich w klasie twojego dziecka.
Użytkownicy Internetu nie pozostają bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści. Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów. Jakość debaty internetowej zależy od wszystkich jej uczestników, również od reagujących czytelników. W niektórych przypadkach hejterskie komentarze można zgłaszać na policję. Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej - art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu Karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu Karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu Karnego.
Zasady antyhejtowe
1. Zastanów się zanim odpowiesz na hejterski komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.
3. Nie odpowiadaj agresją na agresję. W ten sposób jedynie prowokujesz hejtera do dalszego obrażania.
4. Nie lajkuj, nie udostępniaj hejterskich komentarzy. W ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.
5. Jeżeli możesz kasuj nienawistne komentarze.
6. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.
7. Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
8. Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.
9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejetrów.
10. Jeżeli nie możesz poradzi ć sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń do telefonu zaufania: 116 111.
źródło: Fundacja Dzieci Niczyje, add friend